2017 Yılı online trendler


Online ve offline’da ful entegrasyon Beacon ve sensör teknolojisi müşterinin istediği anda satış kanallarına ulaşmasını sağlayan yeni bir e-ticaret iş modeli doğuruyor. Bunu restoranlar ve butikler açısından 2017 Dijital Pazarlama Trendleri yazımızda ele almıştık. Ancak nesnelerin interneti teknolojisinin uzantısı olan fiziksel web bununla sınırlı değil. Fiziksel web’de kedi tasması sahibine kedinin nerede olduğunu söyleyebilir, kulaklık evde nerede unutulduğunu / kaybolduğunu bildirebilir. Otobüs akıllı telefon ekranında sonraki durağı gösterebilir, parkmetre akıllı telefonla temassız ödeme kabul edebilir. Küçük bir bakkal dükkanı bile beaconlar ve sensörler üzerinden online katalog gösterebilir, Uber gibi bir uygulamaya akıllı arabanızı anında kaydettirip taksi hizmeti vermeye başlayabilirsiniz ve otobüsler frenlerin yıprandığını sürücüye anında bildirebilir. Gördüğünüz gibi fiziksel web bütün eşyaların ve objelerin internete girmesini sağlayarak e-ticarette bir ürün veya çözüme ihtiyacı olan müşteriye anında ulaşmanızı sağlıyor. Bunu da aslında müşterinin size internette arama yapmadan ulaşmasına izin vererek yapıyor. Sizin de idealiniz bu değil mi? Müşteriye istediği zaman ulaşmak? 2016’da online-offline entegrasyonuna dikkat edin.

Müşteri davranışı hedefli reklamlarla birleşiyor

Sitenize trafik çekmek hiçbir zaman tek başına önemli değildi. Önemli olan etkili ve verimli trafik çekmekti. Burada en etkili trafik en ucuz kaynaktan gelen trafik demek (optimize edilmiş Adwords bütçesi gibi). Verimli trafik de elbette çektiğiniz trafiğin ne kadarının dönüşüm sağladığını gösteriyor. İdeali anında satışa dönüşmesidir. Eskiden Google arama motoru pazarlamasıyla SEO yapıyor ve bütçenin büyük kısmını buna ayırarak müşteri çekmeye çalışıyorduk. Ancak bu web sitesine uzun vadede kaliteli tıklamalar getirmiyor. Bunun yerine şirketler CPS ve CPA ile yeniden hedefleme reklamları kullanıyor. Ancak bu yöntemler de sadece ihtiyacı olan müşteriyi bulmaya odaklandığı için (bu kısa vadede çok güzel olmasına rağmen) uzun vadede reklam maliyetlerini artırıyor. Nitekim bütün şirketler bundan yararlanmak için pazarlama bütçelerini Facebook’a kaydırdı ve müşteri yine bir şeye ihtiyacı olduğunda aynı çözümü süren 10 marka görüyor. Maliyetler artıyor ve pazarlama verimliliği yine azalıyor. Yeniden hedeflemenin incelikleri Yayıncılar artık bu güçlüğü Hedef Kitle özelliğiyle aşabilecek ve talebi karşılamanın dışında yeni müşteri de kazanabilecekler. Artık hem Google hem de Facebook display reklamlarda hedef kitle özelliğini kullanıyor; yani reklamverenlerin e-posta ile pazarlama iletisi gönderirken veya demografiye bakarken daha iyi hedefleme yapmasını sağlıyor. Bu da akıllı telefon, tablet ve laptop gibi çok kanallı hedefleme taktiklerinde doğru müşteriye doğru zamanda ulaşmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca Google gibi platformlar profil eşleştirmeden de yararlanıyor ve reklamverenlerin daha önce hedeflenen profilleri de hedeflemesine izin veriyor. Bu özellikle e-posta ile pazarlamada öne çıkıyor. Ayrıca sadece belirli bir web sitesini ziyaret eden insanları da hedefleyip sadece onlara reklam gösteren ve o sitede sadece belirli ürünleri gösteren sistemler bulunuyor. Ancak bu işin başarıya ulaşması için küçük bir sır verelim: Sepeti terk eden müşteriyi alışverişe ikna etmeye bakın. Satışlarınızı artırıp diğer markalardan daha çok gelir elde etmenizi sağlayacak şey budur.

Aynı kişiye aynı reklamlar sıkar Kendinizi düşünün: Daha önce satın aldığınız ürünlerin reklamlarını kaç kere gördünüz? Aslında şöyle oluyor: E-ticaret sitenizde alışveriş eden kişi sepete birçok ürün koyuyor. Ardından geçici olarak başka siteye gidip geri geliyor ve satın alma işlemini bundan sonra tamamlıyor. Bu da sepeti terk eden müşteriyi geri kazanmanın ötesine geçerek, yeniden hedefleme reklamlarıyla gelmeyen müşterinin bile reklam tıklamadığı halde, reklam tıklayarak sitenize geldiğinin varsayılmasına yol açıyor. Bütçenizi optimize edin CPC ve CPA reklam modellerine odaklanan yeniden hedefleme şirketleri bu şekilde ek para kazanıyor. Ancak bu onların suçu değil. Bu dijital pazarlamacının şirket kampanyalarını optimize etmemesinden kaynaklanan bir hata. Örneğin Criteo ile çalışıyorsanız onlara sattığınız ürünü satın almış olan bir müşteriye aynı reklamı 1 ay boyunca gösterme diyebilirsiniz. Sepet sayfasından çıkıp sepete geri dönen, ama aslında sitenize reklamla gelmemiş olan müşteriyi ayırt etmek daha da zor. Aslında 20 bin TL’lik bir remarketing bütçesinde kaybınız 400 TL’yi bulmaz. Bu 1 milyon TL’lik reklam bütçeniz varsa 50 bin TL’yi nasıl optimize edebilirim diye düşünmeniz gereken bir konu.

Reklam bütçesi nasıl optimize edilir? Üstelik sepete geri dönenlere gelene kadar reklam bütçenizde optimize etmeniz gereken o kadar çok kalem var ki bu kalemin optimizasyonu için fiziksel web’in yaygınlaşmasını beklemeniz gerekiyor. Fiziksel web yaygınlaştığı zaman müşteri sizinle istediği anda iletişim kurabilecek. Ancak bu yenilikçi teknolojilere gelmeden önce de yeniden hedefleme reklamları sunan ajansları seçerken dikkat edebileceğiniz basit bir nokta var: Çalıştığınız şirket her bir müşteriye tek piksellik farklı kimlik (unique ID) atıyorsa o kullanıcının sepete reklamdan gelmediğini görebiliyorsunuz. Bunu CRM’e entegre ederek reklamlarınızı daha iyi hedefleyebilirsiniz. 2017 akıllı algoritmalar yılı Bu açıklamadan sonra 2017’da reklam teknolojisinin geleceğinden söz edebiliriz: Google ve Facebook daha akıllı hedefleme algoritmaları kullanacaklar, yani kullanıcıyı markanızla nasıl etkileşim kurduğuna bağlı olarak hedefleyecekler. Böylece yeniden hedefleme reklamlarınıza ayırdığınız bütçeyle daha çok müşteri çekeceksiniz. İyi de bu ne demek? Ekrana göre kişiselleştirilmiş pazarlama teklifleri ve reklam göstermek demek (Örneğin bazı reklamları akıllı telefonda bazı reklamları ise sadece masaüstünde göreceksiniz). 2016’da bu tür kişiselleştirilmiş çok kanallı pazarlama algoritmaları yeniden hedefleme reklamlarının verimliliğini yüzde 30 – 50 oranında artıracak. Ancak bunun için Adwords müşteri eşleme özelliğinin e-posta ile pazarlama listelerine entegre edilmesi gibi yeni teknolojilerden söz ediyoruz. Kısacası e-posta adreslerini üçüncü taraf çerezleriyle eşleştirmek kolaylaştığı zaman yaygınlaşacak bir teknoloji bu. Adwords bu özelliği şimdiden sunuyor ama müşteri kimliğinin gizlilik sorumluluğu size ait ve bu da izinli pazarlama döneminde dikkatli olmanız gereken bir nokta. Yapay zeka pazarlaması Bugün reklam algoritmaları otomatik olsa da çok kanallı pazarlama entegrasyonu ve tek kanalda pazarlama süreci büyük ölçüde manüel. Reklamverenler önce kafasında bir kampanya tasarlıyor. Sonra bunu display reklamlar, e-posta kampanyaları, (telefona gelen) işlem bildirimleri, sosyal ağ paylaşımları vb. ile otomatiğe bağlıyor. Ardından da tekrar tekrar A/B testi yaparak optimize ediyor. 2017’da bu süreci kısmen otomatize eden yapay zeka çözümleri gelecek. Öyle ki 2020 yılında pazarlama kampanyalarını bilgisayarlar planlayacak ve yürütecek.

Anlık mesajlaşma ve lokasyon bazlı pazarlama Activate’s Tech ve Media Outlook 2017 raporlarına göre son 5 yılda anlık mesajlaşma en hızlı büyüyen online kanallardan biri oldu. Nitekim Facebook daha bugün Messenger kullanıcı sayısının 800 milyona ulaştığını söyledi ve bu da mesajlaşmanın sosyal medyadan daha hızlı büyüdüğünü ve kullanıcıların en çok vakit geçirdiği ikinci kanal olduğunu gösteriyor. Batı dünyasında Facebook Messenger ve WhatsApp öne çıkarken Çin’de WeChat, Japonya’da Line ve Kore’de KakaoTalk öne çıkıyor. Üstelik mesajlaşma hizmetleri artık üçüncü taraflara açıldı. Böylece mesajlaşma programından taksi çağırmak, havlu kağıt satın almak, müzik albümü bakmak, e-ticaret, kuponlar, hepsi mümkün oluyor. Dolayısıyla 2017’da lokasyon bazlı pazarlama online ve offline e-ticaretin merkezine oturacak. Çünkü offline mağazalar e-ticarete daha çok katkıda bulunacak.

#eskişehirsosyalmedya #eskişehirsosyalmedyayönetimi #eskişehirwebtasarım #eskişehirwebtasarımfirmaları #eskişehirsosyalmedyaajansı #eskişehirsosyalmedyauzmanı #eskişehir3dmodelleme #eskişehirdijital #eskişehir3d #eskişehirdijitalreklam #eskişehirmimarimodelleme #eskişehirdijitalreklamajansı #eskişehirdijitalajans #eskişehirdijitalmedya #eskişehirdijitalmedyaajansı #eskişehirgrafiktasarım #eskişehir3boyutlutasarım

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

2019 Yılında Öne Çıkan Sosyal Medya Trendleri

Sosyal medya kullanımı her geçen gün artmakta ve aynı zamanda değişime uğramaktadır. Eskişehir Dijital Ajans olarak yaptığımız araştırmalar sonucu 2019 yılında öne çıkan sosyal medya trendlerini sizle

eskisehir-dijital-ajans-logo.png

Eskişehir Dijital Reklam Ajansı 0505 519 6609